Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Kalbinize Zararlı Az Bilinen Durumlar

Neredeyse herkes kötü diyet ve az hareket etmenin kalp sağlığına zararlı olduğunun az ya da çok farkında. Peki düşmanlar sadece bu ikisi mi? Maalesef hayır.

Diş problemleri

Her gün fırçalamak ve diş ipi kullanmak için ekstra motivasyona mı ihtiyacınız var? Diş eti hastalığı olan kişilerin kalp hastalığı geçirme olasılığı daha yüksektir. Bağlantı açık değil, ancak bazı uzmanlar diş etlerinizdeki bakterilerin kan dolaşımınıza girebileceğini düşünüyor. Bu da kan damarlarının ve diğer kalp sorunlarının tetiklenmesine yol açıyor. Kontroller için her 6 ayda bir diş hekiminize başvurun. Diş etlerinde kızarıklık veya acı hissederseniz veya dişlerinizdeki değişiklikleri görürseniz hemen bir randevu alın.

Gece çalışmak

Kanada'daki Western Üniversitesinde son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre geceleri veya düzensiz saatlerde çalışmak kalp krizi geçirme riskinizi yükseltiyor. Araştırmacılar vardiyalı çalışmanın vücudun ritmi üzerinde kötü bir etkisi olduğunu söylüyor (yani "biyolojik saatin") ve kalbe zarar vereceğini düşünüyor. Bu nedenle, normal çalışma saatleri dışında çalışmıyorsanız kalp hastalığı riskinizi azaltmak için ilave adımlar atın: Egzersiz yapın, dengeli bir diyet yapın ve düzenli kontroller için doktorunuzu görün.

Trafik yoğunluğu

İstanbul’da yaşayan herkesin en büyük stres kaynaklarından biri trafik. Hem bu stres yükünden hem de geçirilen uzun sürelerden dolayı trafikte kalp krizi geçirme riskininiz daha yüksek. Yüksek gürültü seviyeleri -bir otoyolda duyduğunuz tür gibi- aynı zamanda kalp hastalığı riskinizi de arttırır. Yoğun saatlerde seyahat etmekten kaçınamıyorsanız rahatlatıcı müzik dinleyerek stresi bastırın. Ya da sürüşü paylaşın ve diğer yolcunuzla sohbet edin.

Erken menopoz

Eğer bir kadınsanız ve 46 yaşına girmeden önce menopoza girerseniz kalp krizi veya inme geçirme ihtimaliniz daha sonra geçirenlerden iki kat daha yüksek olabilir. Bu sonuçta kalp hastalıklarından koruyucu etkiye sahip bir hormon olan östrojen düşüşü rol oynayabilir. Doktorunuzdan sizi kalp hastalığı risk faktörleri (yüksek kolesterol gibi) için test etmesini isteyin.

Horlama

Eşiniz düzenli olarak horladığınızı veya uyurken nefes almanızın durduğunu söylüyorsa doktorunuza görünün. Apne denilen ciddi bir durumunuz olabilir. Hava yolunuz kısmen tıkandığında gerçekleşebilir ve solunumunuzda duraklama olabilir. Bu durum yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı, felç ve kalp yetmezliği ile bağlantılıdır. Tedaviler daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir ve kalp hastalığı riskini de azaltabilir.

Uyku düzensizliği

Günde rutin olarak 6 saatten az bir süre uyuduğumuzda, daha yüksek tansiyon ve kolesterole sahip olma riskinizi arttırırsınız. Obez olma ve şeker hastalığına yakalanma olasılığınız da artar (ikisi de kalbinize zarar verebilir). Bu, gün boyu uyumamız gerektiği anlamına gelmez. Düzenli olarak 9 saatten uyunduğunda, şeker hastalığına yakalanma ve inme geçirme ihtimalinizi arttırır. Beyninizi, bedeninizi ve kalbinizi bebeğe çevirin; bir gecede 7-9 saat uykuya dalın.

Mutsuz evlilik

Doğru insanı bulmak kalbinizi mutlu ve sağlıklı yapar. Michigan State Üniversitesinden son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, ilişkilerinden memnun olan yaşlı yetişkinlerin kalp hastalığı riski daha olmayanlara göre daha düşüktür.. Muhtemel sebep? Stres. Stresli olduğunuz zaman; kötü diyet seçimleri yapma ve çok fazla alkol içmek gibi bedeninize zarar verebilecek başka şeyler yapma olasılığınız daha yüksektir. Dahası, stres hormonlarının kalp üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Evliliğiniz mutlu değilse, bir çiftin terapistine gidin.

Yalnızlık

Sevdiklerinizle zaman geçirmek stresi engeller ve aktif kalmanıza yardımcı olur. Yalnız insanların kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğuna dair onlarca çalışma vardırr. Ailenizin yakınında değilseniz veya yakın arkadaşlarınız yoksa, ihtiyacı olan birine yardım ederek veya bir köpeği ya da kediyi benimseyerek bağlantı kurun.

Fazla TV izlemek

Televizyon karşısında kendilerini çok fazla zaman harcayanların, kalp problemleri yaşama ihtimalleri TV zamanlarını kısıtlayanlardan daha fazladır. Günlük olarak TV izlemek için harcadığınız her saat, riskinizi neredeyse% 20 artırabilir. Oturma en olası suçludur; yüksek tansiyon gibi problemlerle bağlantılı da olabilir. TV’dekilerden başka şeyleri daha uzun yıllar boyunca görmek için onunla görüşmeyi azaltın.