Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Şiddetli uyku apnesi önemli kan damarlarına zarar verebilir

Yeni araştırmalara göre şiddetli uyku apnesi, ana arterlerdeki büyük değişikliklerle ilişkilidir ve damar yaşlanmasını hızlandırabilir.

Yakın zamanda Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde yayınlanan çalışma, obstrüktif uyku apnesi ile bazı kan damarlarının işlev ve yapılarında değişikliklere neden olan "hızlanmış damar yaşlanması" arasındaki bağlantıya dikkat çekti.

Damar yaşlanmasının; kardiyovasküler hastalıklarda büyük bir rol oynadığını zaten biliyorduk. Orta yaşlı erkeklerin yaklaşık %34'ünü ve orta yaşlı kadınların %17'sini etkileyen uyku apnesi ayrıca kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon, felç ve diyabet ile bağlantılıdır.

Kardiyovasküler hastalığı olan kişilerin %40 ila %80'inde uyku apnesi de görülmektedir. Uyku apnesinin belirtileri arasında horlama, nefes almada gecikmeler ve sık sık uyanma yer alır.

Yayınlanan çalışmaya göre; uyku apnesi olanların, olmayan benzer insanlara kıyasla arterlerinde belirgin bir hızlanmış yaşlanma izlendi. Örneğin, uyku apnesi olan yetişkinlerde, damar yaşlanmasının yapısal bir işareti olan genişlemiş karotis çapı %214 oranında daha fazla görülüyordu.

Uyku apnesi olan insanları kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri seviyelerini kontrol ederek, sigarayı bırakarak, fiziksel olarak aktif olarak, sağlıklı beslenerek ve sağlıklı bir kiloyu koruyarak artmış riskten koruyabiliriz. CPAP'ler olarak da bilinen sürekli pozitif hava yolu basıncı makinelerinin vasküler yaşlanmayı yavaşlatıp tersine çevirebilir ama bunun için başka çalışmlar yapmak gerekiyor. Cihazların, özellikle yaşlı erişkinlerde kalp yetmezliği riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.