Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Hayattaki rolünüz hakkında stres mi hissediyorsunuz? Kadınlar için bu ek bir sağlık riski olabilir

Hayattaki rolünüz hakkında stres mi hissediyorsunuz? Kadınlar için bu ek bir sağlık riski olabilir.

    Yeni yayınlanan bir çalışma, işlerinde veya bakıcı, anne ve eş olarak rollerinde daha stresli hisseden kadınların yüksek tansiyona sahip olma, fazla kilolu olma ve sağlıklı beslenmeme olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

    Tersine, rollerinin daha ödüllendirici olduğunu düşünenlerin fiziksel olarak aktif olma ve sigara içmeme olasılıkları büyük ölçüde daha yüksekti.

    Çalışma; 42 ila 61 yaşları arasındaki kadınların stres ve sosyal rollerinin, yedi risk faktörü ile ölçülen, kalp sağlığı parametrelerini etkileyip etkilemeyeceğini analiz etti: vücut kitle indeksi, kan basıncı, kan şekeri, kolesterol seviyeleri, fiziksel aktivite, diyet ve sigara.

    Rollerinin ödüllendirici olduğunu düşünen kadınların haftada en az iki saat orta ila şiddetli fiziksel aktiviteye katılma olasılığının %58 ve sigara içmeme olasılığının %30 daha yüksek olduğu tespit edildi.

    Ancak stres ve ödüllerin bir kadının sağlıklı davranışlarını etkileyip etkilemediği veya bu davranışların rolleriyle ilgili duygularını etkileyip etkilemediği belirsizliğini koruyor. Bu gözlemsel bir çalışma olduğu için, bu ilişkinin hangi yöne gittiğini belli değil. Daha ödüllendirici sosyal rollere sahip kadınlar, düzenli fiziksel aktiviteye katılmak için daha motive mi hissediyor? Yoksa sosyal rollerin kendileri fiziksel olarak daha mı aktif?

    Son birkaç yıldır kalp için sağlıklı olanın beyin için sağlıklı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu çalışma, sağlıklı davranışlarda daha yüksek puan alanların, daha az puan olanlara göre daha iyi bilişsel performans sergilediğini de gösterdi.

    Bu çalışma, hayatımızdaki daha huzurlu rollerin stresin bazı olumsuz sağlık etkilerini tamponlayabileceğine dair bazı göstergeler sağlıyor. Özellikle COVID-19 salgını sırasında karantina ve evde çalışma düzenlemelerinin getirdiği kadınların rolleri ve sorumluluklarındaki değişiklikler stresi artırabilir, sosyal destekleri azaltabilir ve fiziksel aktivite fırsatlarını sınırlayabilir.