Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Gürültü kirliliği Kalbe Nasıl Zarar Verebilir?

Trafik gürültüsüne uzun süreli maruz kalma, artmış kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir. Yeni araştırmalar bu bağlantı hakkında ek ipuçları ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, beş yıllık bir süre boyunca yaklaşık 500 yetişkini inceledi ve her bir kişinin ev adresi için trafik ve uçak gürültüsü verilerini topladı. Kardiyovasküler riske katkıda bulunan diğer faktörler (hava kirliliği dahil) için ayarladıktan sonra, ortalama 24 saatlik gürültü seviyesindeki her 5 desibel artışının kalp krizi, felç ve diğer ciddi kalp problemlerinde %34'lük bir artışla ilişkili olduğunu buldular.

Özel bir beyin görüntüleme tekniği kullanarak, araştırmacılar daha yüksek seviyelerde gürültüye maruz kalmanın beynin stres, endişe ve korkuyu işleme alan amigdaladaki artan aktivite ile ilişkili olduğunu gösterdi. Aşırı gürültü, kardiyovasküler problemler için bilinen bir tetikleyici olan arterlerdeki iltihabı da arttırdı. Bulgular 26 Kasım 2019'da European Heart Journal'da yayınlandı.

Çalışmanın baş yazarına göre, kalp hastalığına yatkın insanlar, yaşadıkları yerde kronik gürültüye maruz kalmanın risklerini artırabileceğinin farkında olmalıdır.