Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Ruhsal Durum ve Kalp Bağlantısı

Psikolojik sağlık ile kalp sağlığı arasında ortaya çıkan net bağlantı nedeniyle , kalp hastalarının ruhsal refahının rutin bakımlarının bir parçası olarak değerlendirmek gerekir. Şimdiye kadar kalp hastalığını tedavi ederken, geleneksel olarak yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri gibi kolayca ölçebileceğimiz faktörlere odaklandık. Her ne kadar psikolojik sağlığı nicel olarak değerlendirmek ve kalp sağlığı üzerindeki etkisini ölçmeye çalışmak zor olsa da son zamanlarda giderek daha fazla çalışma bu ilişkiyi gösterdi.

Örneğin, araştırmalar, depresyonu olan kişilerin kalp krizi ve felç için daha büyük risk altında olduğunu, iyimser hissettiğini bildiren kişilerin ise daha düşük kalp hastalığı ve felç riskine sahip olduğunu gösteriyor. Yaşamda daha büyük bir amaç duygusuna sahip olduklarını bildiren yetişkinler; daha az sigara içmek, fiziksel olarak daha aktif kalmak ve daha iyi kan şekeri kontrolünü sürdürmek gibi kalp sağlığı risklerini azaltan yaşam tarzı davranışları sergiliyorlar.

Pozitif psikolojik sağlığın evrensel bir tanımı yok ancak bunu iyimserlik, bir amaca sahip olma, minnettarlık, esneklik, olumlu duygu, farkındalık ve duyguları etkili bir şekilde düzenleme kapasitesi ile karakterize edilen çok yönlü bir durum olarak tanımlayabiliriz. Negatif psikolojik sağlık; depresyon, kronik stres, anksiyete, öfke, düşmanlık, karamsarlık ve kişinin yaşamından duyduğu tatminsizliği içerir.

Doktorlar, kalp hastalığı olan veya risk altında olan hastaların psikolojik sağlığını değerlendirmek için rutin kontroller sırasında depresyon ve anksiyete için basit tarama araçları kullanmasını önermektedir. Ayrıca, zihinsel sağlık bozukluğu belirtileri gösteren kişiler için reçete edilebilecek olası müdahale yöntemler,- antidepresanlar veya psikoterapi gibi - değerlendirilmelidir.

Zayıf akıl sağlığı sadece davranışı etkilemez. Kronik stres vücudu etkileyebilir. Stres, vücudun savaş ya da kaç tepkisini harekete geçirir, kan basıncını yükseltir ve iltihaplanma oluşturmasını tetikler. Duygusal sıkıntı, bedeni kalp krizi veya felç gibi plak kopması olaylarına karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Yüksek stres seviyelerinin diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak kalp hastalığının gelişimini öngördüğünü bulan 2017 Lancet çalışmasında araştırmacılar, beynin stresi kaydeden bölümü olan amigdaladaki artmış aktiviteyi, arterlerde iltihaplanma gelişimi ve kemik iliğindeki değişikliklerle ilişkilendirdiler.

COVID hayatımızın son stres kaynağı olmayacak. Genel olarak, gelecekteki stres faktörlerinden kurtulmak için başa çıkma mekanizmaları ve stratejileri geliştirmemiz gerekir. Bunun için, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, yeterince uyumak, alkol kullanımını en aza indirmek ve başkalarıyla zaman geçirmek gerekir. Ve yardım istemekten çekinmemek gerekir. Kendini önemli ölçüde depresyonda veya aşırı derecede endişeli hisseden kişiler, bunu birincil doktorları veya bir akıl sağlığı uzmanıyla görüşmelidir.