Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Sınırda Yüksek Tansiyonu Olan Kişiler de İlaca İhtiyaç Duyabilir

Yeni bir çalışmaya göre, kan basıncı biraz fazla yüksek olan insanlar, yaşam tarzı değişiklikleri tek başına işe yaramazsa kan basıncını düşürmek için ilaç almalıdırlar. Bu gruptan kasıt düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi temel alan altı aylık yaşam tarzı değişikliklerinden sonra hala 1. evre yüksek tansiyonu olan, yani büyük tansiyon 130-139 veya küçük tansiyon 80-89 olan kişilerdir.

Yaşam tarzı değişikliklerini biraz daha açacak olursak, ideal vücut ağırlığına ulaşmak; egzersiz, daha az sodyum tüketmek, potasyum alımını arttırmak, meyve ve sebzeleri, az yağlı süt ürünlerini ve daha az doymuş yağ içeren gıdaları tüketmek yer alır. Diğer değişiklikler arasında alkolün sınırlandırılması ve sigara içilmemesi bulunur.

Tansiyonu 130/80 mmHg'nin altında olan kişilerin, yüksek koroner kalsiyum, kalp büyümesi veya boyun arterlerinde ateroskleroz adı verilen yağ birikimi gibi kardiyovasküler risk belirteçleri bulunmaktadır. Ayrıca yüksek tansiyonu tedavi etmenin kalp krizi ve felç riskini azaltarak hayatları kurtardığına dair güçlü kanıtlar var.

Dolayısıyla günlük ortalama sistolik kan basıncına 130 mmHg'nin altına ulaşamazlarsa, muhtemelen kan basıncını yönetmek için ilaç eklemek gerekecektir. Tek başına yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla kan basıncını düşürmenin kolay değil. Kesinlikle ilaç eklemeden tansiyon hedeflerine ulaşmak daha sağlıklı. Ancak, yüksek tansiyonu başarıyla tedavi etmek hem yılları hem de yaşam kalitesini uzatıyor. O yüzden doktorunuz ilaç tedavisine geçtiğinde bunda çok direnmemek gerekir.