Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Kilolu Doktorlar Gerçekten Güvenilir Kilo Verme Önerileri Verebilir mi?

İstenmeyen kilolardan kurtulmak isteyen bazı doktorlar bunu başaramadı. Bunun hastalar üzerindeki etkisi nedir?

Doktorlar bazen aşırı kilolu hastalara karşı önyargılı tutumlara sahiptir, ancak hastaların aşırı kilolu doktorlara karşı önyargıları olup olmadığını inceleyen az sayıda çalışma vardır. Sonuçlar değişebilir ve hastaların fazla kilolu olup olmamasına bağlı olabilir.

358 katılımcıdan oluşan rastgele bir çevrimiçi anket, kendi kilolarından bağımsız olarak, insanların doktorların kilo alımı konusunda önyargıları olduğunu öne sürdü. Aşırı kilolu veya obez doktorları daha az güvenilir ve inanılır olarak gördüler, bu da katılımcıların tıbbi tavsiyelerini reddetmesine ve doktorları değiştirmesine neden olabilir. Ama tersi çalışmalar da var.

600 kilolu hasta üzerinde yapılan bir anket, kilolu birinci basamak doktorlarının diyet tavsiyelerine %87 güvenirken, sağlıklı kilolu doktorların diyet tavsiyelerine güvenenlerin %77'sini gösterdi. Bu, hastaların kendilerine daha çok benzeyen doktorlara daha fazla güvendiğini ve bu da daha iyi ilişkilere yol açabileceğini gösteriyor. Irkla ilgili çalışmalardan, hastaların genellikle kendileriyle aynı ırktan doktorlara daha fazla güvendiğini biliyoruz.

2021 yılında yapılan bir ankete göre, doktorların yaklaşık yarısı (%48) kilo vermeye çalıştıklarını söyledi. Sonuç olarak, birçok doktor görünüşte "yaptığımı değil, dediğimi yap" tavsiyesini şiar edinmek zorunda kalabilir.

Doktorlar Sağlıklı Yaşama Daha Fazla Dikkat Etmeli mi?

Doktorların, güvenli ve etkili tıbbi bakım sağlayabilmeleri için kendi sağlık ve zindeliklerini sürdürmek gibi etik bir görevi vardır. Amerikan Tabipler Birliği Etik Kuralları'na göre, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip değillerse, ayarlamalar yapmaları gerekir.

Ama yoğun çalışan doktorları yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya ikna etmek zor olabilir. Biraz önceki ankete yanıt verenlerin yüzde altmış beşi, bazen, nadiren veya hiç sağlıklarına ve zindeliklerine odaklanmadıklarını söylüyor. Sadece %45'i sağlıklı beslendiğini ve %65'i egzersiz yaptığını söyledi.