Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Çay saati, sağlığınız için iyi olabilir

Çay saati, sağlığınız için iyi olabilir

    Suyun ardından çay, dünyadaki en popüler içeceklerden biridir ve porsiyon başına sadece birkaç kalori ile, onu dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri yapan flavonoidlerle yüklüdür.

    Çalışmalar; sağlıklı beslenme ile birlikte çay tüketiminin bazı beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini, bazı kanserleri önleyebileceğini, "iyi" kolesterolü artırarak kalp hastalıklarına karşı savunma yapabileceğini ve kilo kontrolüne yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ağız kokusunu bile azalttığına dair veriler var.

    Journal of the American Heart Association'da 2018 yılında yapılan bir araştırma, çayın iyi kolestrol olarak adlandırılan HDL kolesterolündeki doğal düşüşü yavaşlattığını buldu. Bu bulgular, çayın düşük yoğunluklu lipoproteini veya "kötü" kolesterol olarak bilinen LDL'yi de düşürdüğünü öne süren önceki araştırmalarla iyi bir şekilde eşleşiyor. Başka veriler de ayrıca çayın kan şekeri seviyelerini azaltabileceğini ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

    Siyah ve yeşil çay, en popüler iki türdür. Her iki çay türü de, daha düşük kan basıncı ve daha iyi kalp sağlığı ile bağlantılı olan, kafein ve polifenoller adı verilen antioksidanlarla yüklüdür. Bazı küçük farklılıklar vardır; örneğin siyah çay daha fazla kafein içerirken, yeşil çay biraz daha iyi bir antioksidan profiline sahiptir. Ancak şeker veya diğer sağlıksız içerikler eklenirse çayın sağlık yararları azalır.

    Sıcaklık da kişisel bir tercih meselesi gibi görünse de, daha soğuk çay daha sağlıklı bir seçim olabilir. Bazı araştırmalar, 60 derece  veya daha yüksek derecede çok sıcak çay içmenin yüksek yemek borusu ve / veya mide kanseri riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

    Ancak her şeyde olduğu gibi çok fazla tüketilirse olumsuz yan etkileri olabilir. Örneğin, çok fazla çay içmek demir eksikliğine yol açabilir, çünkü çay demire bağlanabilen ve sindirim sisteminde emilmesini önleyen tanen bakımından zengindir. Çay içenler aynı zamanda kahve içenlerin karşılaştığı  kafeinle ilgili tehlikelerle de karşı karşıya; çok fazla  kaygı, huzursuzluk veya uyku güçlüğüne neden olabilir.

    Yine de çay, hiçbir katkı maddesi içermeyen doğal formunda olması koşuluyla, meyve suyu veya sodadan daha sağlıklı bir içecek seçimidir.