Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Yoğurt, yüksek tansiyona iyi gelebilir

Güney Avustralya Üniversitesi'nden yapılan yeni bir araştırmaya göre, ister sabah mısır gevreğinin üzerine bir parça isterse tek başına olsun, günlük bir porsiyon yoğurt, yüksek tansiyonu olan insanlar için faydalı olabilir.

Maine Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen çalışma; yoğurt alımı, kan basıncı ve kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişkileri inceleyerek, yoğurdun hipertansiyonu olanlar için daha düşük kan basıncı ile ilişkili olduğunu buldu.

Küresel olarak, bir milyardan fazla insan hipertansiyondan (yüksek tansiyon) muzdariptir ve bu da onları kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar (KVH) için daha büyük risk altına sokar.

KVH'ler dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir -- Amerika Birleşik Devletleri'nde her 36 saniyede bir KVH'den ölüm olur; Avustralya'da ise bu oran her 12 dakikada birdir.

Yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık için bir numaralı risk faktörüdür, bu nedenle onu azaltmanın ve düzenlemenin yollarını bulmaya devam etmemiz önemlidir Süt ürünleri, özellikle yoğurt, kan basıncını düşürme yeteneğine sahip olabilir. Bunun nedeni, süt içeren gıdaların, tümü kan basıncının düzenlenmesinde yer alan kalsiyum, magnezyum ve potasyum dahil olmak üzere bir dizi mikro besin içermesidir.Yoğurt özellikle ilginç çünkü kan basıncını düşüren proteinlerin salınımını destekleyen bakterileri de içeriyor.

Çalışma, Maine-Syracuse Çalışmasında yer alan 915 yetişkin üzerinde gerçekleştirildi. Alışılmış yoğurt tüketimi, bir gıda sıklığı anketi kullanılarak ölçüldü. Yüksek tansiyon, 140/90 mmHg'ye eşit veya daha yüksek olarak tanımlandı (normal bir kan basıncı seviyesi 120/80 mmHg'den azdır).

Araştırmacılar, yoğurdun potansiyel faydalarını incelemek için gelecekteki gözlem ve müdahale çalışmalarının risk altındaki bireylere odaklanmaya devam etmesi gerektiğini söylüyor.