Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Üfürüm Nedir?

Üfürüm nedir?

Üfürüm, kan akışının sesidir. Kanın sorunlu bir kalp kapakçığından geçmesi ya da bir rahatsızlık kalbinizin daha hızlı ve daha kuvvetli bir şekilde kanı pomplamasına neden olması üfürümün duyulmasına neden olabilir

Çoğu masumdur ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Ancak istisnalar da var. Üfürüm hasar görmüş ya da doğuştan anormal olan kalp kapak hastalıklarına bağlı oluşabilir. Bazen de yaşlanma ile beraber kalp kapaklarınde dejnerasyon başlar ve bu da üfürüme neden olabilir.

Nedenler

Bazı sık görülen durumlar kalbinizin daha hızlı atmasına neden olabilir ve kalp üfürümlerine yol açabilir. Hamileyseniz ya da  aşağıdakilerden biri varsa:

  • Kansızlık
  • Yüksek tansiyon
  • Tiroid bezinin çok çalışması
  • Ateş

Bir üfürüm aynı zamanda kalp kapakçığı ile ilgili bir problem olabilir. Kapaklar, kanın kalbin iki üst odasından (atriyum) ve iki alt odadan (ventriküllerden) geçmesini sağlamak için açılır ve kapanır.

Kapak sorunları şunları içerir:

  • Mitral kapak prolapsusu: Normalde, kalbinizin sol alt haznesi kasıldığında mitral kapakçınız tamamen kapanır. Kanın sol üst bölmenize geri akmasını önler. Bu kapağın  bir kısmı doğru şekilde kapanmayacak şekilde yukarıya doğru balonlaşmasına mitral kapağın  prolapsusu denir. Oldukça yaygındır ve genellikle ciddi değildir. Ancak kanın kapağın içinden geriye doğru derecesine göre kontrol aralıkları ayarlanabilir
  • Mitral kapak veya aort darlığı: Mitral ve aort kapaklarınız kalbinizin sol tarafındadır. Bu kapaklarda darlık gelişirse  kalbinizin vücudunuzun geri kalanına kan pompalamak için daha çok çalışması gerekir. Eğer tedavi edilmezse, kalbin yıpranmasına ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Bununla doğmuş olabilirsin. Aynı zamanda yaşlanmanın bir parçası olarak veya romatizmal ateş gibi enfeksiyonlardan kaynaklanan kötü iyileşme nedeniyle de olabilir.
  • Aort sklerozu: Her üç ileri yaşlıdan birinde aort kapaklarının hasar görmesi, kalınlaşması ya da sertleşmesi nedeniyle kalp üfürümü vardır. Bu aort sklerozu genelde tehlikeli değildir, çünkü kapak üfürüm başladıktan sonra yıllarca çalışabilir. Genellikle kalp hastalığı olan insanlarda da görülür. Ancak kapak zamanla daralabilir. Buna stenoz denir. Göğüs ağrısına, nefes darlığına neden olabilir veya kişi bayılabilir. Bu durumlarda kapağın değişmesi gerekebilir.