Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Stentler tıkanır mı?

Stentler tıkanır mı? 

Kalp damarlarında kan akışının iyi olması hayati derecede önemlidir. Bu nedenle darlık oluşmuş kan damarları bir problemdir. Maalesef, bu sorun tekrar tıkanmış bir atardamarı stentle açtıktan sonra tekrar ortaya çıkabilir. Bu şekilde stentin yeniden daralmasına restenoz adı verilir.
Restenoz meydana gelirse kan akışını geri kazanmanın etkili yolları vardır, ancak sebebi değerlendirmek ve tedaviyi buna göre uyarlamak önemlidir.

Restenoz neden oluşur?

Stent restenozu  hastaların yaklaşık% 3 ila 10'unda, altı ila dokuz ay içerisinde ve bazen sonrasında ortaya çıkıyor. Restenozun  altında çok karmaşık bir süreç mevcuttur.


Buna sebep olan bazı bilinen nedenler şunlardır:
• Kan damarına göre çok küçük olarak seçilmiş veya yanlış hizalanmış stentler.
• Eski nesil stentler.
• Stent yerleştirilen damar bölümünün anormal iyileşmesi.

Doktorunuz restenoza neyin sebep olduğunu nasıl öğrenir?

Herhangi bir restenoz tedavisinden önce doktorunuz sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için bazı testler yapacak. Koroner anjiyografi, doktorların arterin içine bakmasını ve aşağıdaki testleri yapmasını sağlar :

  • Kan damarlarının içini görmek için ses dalgalarını kullanan intravasküler ultrason.
  • Görüntüler oluşturmak için ışığı kullanan optik koherens tomografi.

Restenozum nasıl tedavi edilecek?

Restenoz tedavisi ilk kez olduğunda tedavi etmek için farklı seçenekler mevcuttur.

  • Stentli alanı genişletmek. Bu, orijinal stentin çok küçük olduğu ortaya çıktığında özellikle faydalıdır. Doktorunuz plak ve skar dokusunu kan damarı duvarlarına doğru iterek kan damarı açıklığını genişleten bir balon ile anjiyoplasti yapabilir. Bu işlem için bazıları oradaki plak oluşumunu kesen özel balonlar kullanılabilir.
  • Yeni stentler. Daha eski stentler (çıplak metal veya birinci nesil ilaçlı) stentler daha yeni ilaç veren stentlerle kaplanabilir.

Restenoz tekrarladıysanız ne olur?

Bazı hastalar için restenoz tekrarlayan bir problemdir. Eğer tıkanıklık birkaç kez tekrarladıysa veya çok sayıda tıkanıklık varsa, doktorunuz yeterli kan akışını sağlamak için bypass ameliyatı önerebilir.