Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Kilo Vermek İçin İpuçları

Kilo Vermek İçin İpuçları

Sık sık egzersiz yapın.

Çalışmalar, yüksek aktivite seviyelerine sahip kişilerin kilo vermeyi sürdürme olasılıklarının, aktif olmayan diğerlerine göre daha olası olduğunu kanıtlamaktadır. Haftada en az 200-300 dakika egzersiz yapmayı amaçlayın.

Her gün sağlıklı bir kahvaltı yapın.

Yapılan bir çalışmada kilo kontrolüne ulaşan bireylerin % 78’inin kahvaltıyı atlamadığı izlenmiştir.

Susuz kalmayın.

Bol miktarda su veya kalorisiz diğer şekersiz içecekler için. Şekerli içeceklerden kaçının.

Sağlıklı gıdaları tüketin.

Lif bakımından zengin, yağsız protein kaynakları içeren ve yağ oranı daha düşük olan işlenmemiş gıdaları tercih edin.

Bilinçli ve dikkatli bir şekilde yiyin.

Porsiyon boyutlarına dikkat edin ve aşırı yemekten kaçının. Servis büyüklüğü de dâhil olmak üzere etiketlerdeki besin değerlerine bakın. Daha küçük tabaklar ve kâseler kullanmak porsiyonunuzu küçültmeye yardımcı olabilir. Yemek için yeterli zaman ayırın. Yemeğinize odaklanarak yavaş yiyin. Özel günlerde, yiyeceklerinizi başka herhangi bir günde olduğu gibi akıllıca seçin.

Yemeklerinizi önceden planlayın.

Yemek içeriğinizi önceden planlayarak açlıktan koruyan daha sağlıklı seçimler yapabilirsiniz. Özel günler için restoran yemeklerinden ziyade ev yapımı yemekler planlayın. Taze meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi düşük kalorili atıştırmalıkları yanınızda bulundurmak, gün boyunca açlığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

Yemek kitapları alın.

Aynı yemekleri yemekten sıkıldınız mı? Farklı tatlar denemek için harika tarifler kitapçılarda veya internette bulunabilir.

Ekran süresini azaltın.

Televizyonun veya bilgisayarın önünde daha fazla zaman harcamak daha az kalori kullanmak anlamına gelir. Boş zamanlarınızda sizi ayakta tutan ve hareket ettiren eğlenceli aktiviteler seçin.