Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Hayvan Sahiplenmek ve Sağlık

Hiçbir şey eve geldiğinizde sizi karşılayan neşeli bir arkadaş kadar keyif verici olamaz. Evcil hayvanın kayıtsız şartsız sevgisi sizi yalnız tutmaktan daha fazlasını yapabilir. Hayvan ve sahibi arasında oluşan güçlü bağ sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu bağ, birçok insan ilişkilerinde olduğu kadar yoğun olabilir ve benzer sağlık yararları sağlayabilir. Evcil hayvanlar ayrıca stresi azaltabilir, kalp sağlığını iyileştirebilir ve hatta çocuklara duygusal ve sosyal becerilerinde yardımcı olabilir. Bunun bilimsel temeli de pek çok çalışma ile gösterilmiştir. Mayıs 2013'te, Amerikan Kalp Birliği (AHA), hayvan sahipliğini azalmış kalp hastalığı risk faktörleri ve daha uzun ömür ile ilişkilendiren bilimsel bir bildiri yayınlamıştı.

Peki minik dostlarımız bunu nasıl başarıyorlar?

Hayvanlar sayesinde;

  1. Stres ve endişeniz azalarak modunuz düzelir.
  2. Egzersiz yapmak zorunda kaldığınız için tansiyonunuzu daha kolay kontrol altında tutarsınız.
  3. Kolesterolünüz düşer.
  4. Kalp krizi riskiniz azalır. (Muhtemelen yukarıdaki ilk iki maddeden dolayı köpek sahibi bireylerde yapılan bir çalışmada gösterilmiş.)
  5. Sosyal ilişkileri kolaylaştırdığı için yalnız kalma olasılığınız, böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz düşer.
  6. Bilinenin aksine alerjik ataklarınız azalıp bağışıklık sisteminiz güçlenir.
  7. Daha çok açık hava, daha çok yürüyüş kalp hastalığı riskinizi düşürür.
  8. Eğitimli köpekler bayılma gibi durumlarda çevreyi uyararak erken müdaheleyi sağlayabilir.