Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Elektronik Sigara Zararlı mı?

Son zamanlarda kullanımı artan, bazıları tarafından “zararsız denebilir” diye nitelendirilebilen elektronik sigaralar ne kadar masum, öğrenmek ister misiniz?

Öncelikle genel sağlık üzerine olan etkilerini konuşalım. 2016 yılında yapılan bir çalışmada her ne kadar klasik sigara kadar olmasa da elektronik sigaraların kanserojen olduğu ve solunum sistemine zararlı maddeler içerdiği gösterildi. 2019 yılında yapılan bir çalışmada da elektronik sigaralarda üst solunum yolu enfeksiyonu ve ölümcül zatürre gibi hastalıklara yol açan bakteri ve mantarlar bulundu. Uzun lafın kısası kanser ve genel sağlık açısından elektronik sigara hiç masum değil. Tam tersine masum olduklarını düşünerek klasik sigaraya göre daha çok tüketip kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz.

Peki kalp sağlığı için?

2018 Ekim’de yayımlanan bir çalışma elektronik sigara içenlerde kalp krizi riskinin iki kat arttığını göstermiş. Bu oran klasik sigara ile nerdeyse aynı. Üstelik altta yatan kalp hastalığı olanlarda bu risk daha da artıyor. Nikotin nabzı hızlandırıp damarların kasılmasını artırarak kalbe zarar veriyor.

Evet klasik sigaralar kalbe daha zararlı ama elektronik sigaralar da asla masum değil. Sigarayı tamamen bırakırken geçiş sürecinde kullanılması dahi iyi düşünülmeli ve hekimle beraber karar vermeli.