Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Egzersize Yeni Başladım. Neden Kilo Alıyorum?

Egzersize Yeni Başladım. Neden Kilo Alıyorum?

Birçok farklı nedenden dolayı egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz: Sağlığınız için kilo vermeniz gerekir. 5 km  veya maraton koşmayı planlıyorsunuzdur. Ya da sahilde etkileyici bir görünüme sahip olmak isteyebilirsiniz.

Motivasyonunuz ne olursa olsun, ilk başta birkaç kilo alabilirsiniz. Ama paniğe kapılmayın. Eğer tutarlı bir şekilde egzersize devam ederseniz kilolar kalıcı olmayacak. 

Neden kilo alınır?

Bir egzersiz programına başladığınızda, vücudunuz doğal olarak ilk birkaç ay içinde bazı değişiklikler geçirir. Yeni bir egzersiz rejimi, kas liflerinize stres getirir. Bu, mikro travma olarak da bilinen küçük yırtıklara ve mikrop içermeyen bir iltihaplanmaya neden olur. Kas liflerinizdeki bu iki durum kilo almanızın nedenidir.

Vücudunuz bu strese iki şekilde tepki verir

Birincisi iyileştirici bir yanıttır.

Kas liflerindeki stres ve mikro-yırtılma hasarı vücutta su tutulmasına neden olur. Bunlar kasta kısa süreli değişikliklerdir.

Ayrıca egzersizden sonra 24 ila 36 saat içinde geç başlangıçlı kas ağrıları yaşayacaksınız. Bu, vücudunuzun yırtıklara olan doğal tepkisidir. Artmış kas yakıtı da biraz kilo almanıza sebep olabilir.

Vücudunuzun kaslara enerji sağlama şekli de başlangıçta kilo almanıza sebep olabilir. Kas hücrelerinizin glikoza dönüştürdüğü glikojen veya şeker, kaslarınızın enerji kaynağıdır. Düzenli egzersiz yaptığınızda, vücudunuz bu egzersize yakıt sağlamak için daha fazla glikojen depolar.Suda saklanan glikojen, kası yakma işleminin bir parçası olarak suyla bağlanmak zorundadır. Bu da az miktarda da olsa ağırlık artışına sebep olur.

Kaslarınız egzersize daha alıştıkça ve daha verimli hale geldikçe, aynı enerji çıktı seviyesini korumak için daha az glikojene ihtiyaç duymaya başlarlar. Böylece su tutma oranınız azalır ve kilonuz düşmeye başlar.

Bir egzersiz programına başladıktan birkaç hafta veya bir ay sonra kilo  kaybetmeye başlarsınız.

 

İkinci sebep de kas kütlesinin artışından dolayı kilo alımı

Egzersiz veya halter ile eklediğiniz yağsız kas kütlesinden kilo alacaksınız. Ama bu hemen gerçekleşmeyecek. Kilonuzda ortaya çıkacak herhangi bir kas kütlesini oluşturmanız en az bir veya iki ay sürecektir. Bu noktada, egzersiz nedeniyle muhtemelen iyi bir kilo verme eğilimi yaşayacaksınız.

Başlamadan önce  bilgi alın

Rutininize herhangi bir egzersiz eklemeden önce, vücudunuzun egzersiz için yeterince sağlıklı olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşun. Daha sonra, egzersiz hakkında bilgili olan tıbbi temelli bir fizyolog, fizyoterapist veya spor eğitmeni ile oturun. Egzersiz programınızı planlamanıza, ihtiyacınız olan doğru beslenmeyi ve dinlenmeyi öğrenmenize ve egzersiziniz sırasında vücudunuzun yaşayacağı değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacaklardır.