Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Egzersiz COVID19'un şiddetli geçirilmesini de engelliyor

Yeni sonuçlanan bir çalışmaya göre düzenli egzersiz yapanlar; COVID19 için testleri pozitif bile gelse enfeksiyonu hafif geçirme eğilimindeler. Bu aslında gözlemlediğimiz bir durumdu. Ama daha da ilginç olan ve önemlisi, haftalık egzersiz hedeflerine ulaşamayan ama düzenli spor yapan insanlar bile, 10 dakika veya daha az egzersiz yaptıklarını söyleyenlere kıyasla daha az şiddette enfeksiynu geçirdiler.

Çalışmada; en aktif kişilerle (haftada 150 dakika veya daha fazla egzersiz yapanlar) karşılaştırıldığında, "sürekli olarak inaktif" olan COVID-19 hastalarının, hastaneye yatırılma olasılığı% 226, yoğun bakıma yatırılma olasılığı% 173 ve ölme olasıkları % 149 daha fazla olarak tespit edildi.

Peki mekanizma nedir? Birincisi, düzenli egzersiz bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir. Bağışıklık fonksiyonunun düzenli fiziksel aktivite ile iyileştiğini ve düzenli olarak aktif olanların viral enfeksiyonlardan daha düşük sıklıkta, daha düşük şiddette etkilendiği ve daha az ölüm oranına sahip olduğunu uzun zamandır bilmekteyiz.

Ek faydalar arasında daha fazla akciğer kapasitesi ve COVID19'un olumsuz etkilerini azaltmaya yardım edecek gelişmiş kalp ve kas işlevi yer alabilir.

Ama karantina sebebi ile insanlar daha az hareket ediyor ve daha çok tütün tüketiyorlar. Pandemiden çıktıktan sonra bunun yeni norm haline gelmesi yeni bir risk faktörü olabilir. Ayrıca hareketsiz insanlar; hastaneye kaldırılan COVID-19 hastaları için üst sıralarda yer alan yüksek risk faktörü oldu. Bu toplum sağlığı açısından çözmemiz gereken, dengeyi sağlamanın zor olduğu bir problem.

Nihayetinde korunmak ve sağlıklı olmak için, maraton koşmanıza, spor salonuna gitmenize ve günde 60 dakika koşu bandında olmanıza gerek yok. Bunlar harika olsa da daha fazla hareket etmek ve daha az oturmak da sizi bir ölçüde koruyabilir.