Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Beraber yaşlanan çiftlerde kalp atış hızları birbiriyle senkronize oluyor!

Çiftler birlikte yaşlandıkça, karşılıklı olarak bağımlılıkları artar. Çoğu zaman, birbirlerinin birincil fiziksel ve duygusal destek kaynağı haline gelirler. Uzun süreli evliliklerin sağlık ve huzur üzerinde derin bir etkisi vardır, ancak faydaları ilişkinin kalitesine bağlıdır.

Illinois Üniversitesi'nden yeni bir çalışma, uzun vadeli ilişkilerin dinamiklerini incelemiş. Araştırmacılar, eşler birbirine yakın olduğunda kalp hızlarının etkileşim göstererek, senkronize olduğunu bulmuşlar.

Araştırmacılar, ilişki dinamiklerini ölçmek için daha nesnel yollar aradıklarını ve diğer insanlarla birlikte olmanın psikolojik faydaları olduğunun zaten bilindiğini ifade ediyorlar. Bu nedenle, fiziksel yakınlık güçlü bir parametre gibi görünüyordu.

Ancak sadece başka birine yakın olmak her zaman faydalı değildir ve bu etkileşimin doğasına bağlıdır. Bir çatışma bağlamındaki yakınlık, sevgi dolu bir etkileşim bağlamındaki yakınlıktan çok farklıdır. Benzer şekilde, kalp atış hızındaki değişiklikler de pozitif veya negatif olabilir.

Çalışma, 14 ila 65 yıl arasında ilişkileri olan 64 ila 88 yaşları arasındaki 10 evli çifti içeriyordu. Araştırmacılar, çiftleri iki hafta boyunca takip ederek, evdeyken kalp atış hızlarını ve birbirlerine olan yakınlıklarını sürekli olarak takip etti.

Katılımcılar, kalp atış hızlarını ölçen bir Fitbit ve küçük bir yakınlık algılayıcı cihaz taktılar. Araştırmacılar, cihazları izlemelerine ve eşlerin fiziksel olarak birbirlerine ne kadar yakın olduklarını gerçek zamanlı olarak gözlemlemelerine olanak tanıyan ev sensörleri kurdular. Daha sonra, her üç ölçümü de - her bir eşin kalp atış hızı ve çiftin yakınlığı - gerçek zamanlı olarak ilişkilendirebilirler.

Araştırmacılar sabahları çiftleri Fitbit ve takip cihazını takmalarını hatırlatmak için aradılar. Akşamları da sağlıkları ve gün içindeki ilişki dinamikleri hakkında bir anket yapmak için tekrar aradılar.

Bulgular, eşlerin kalp atım hızlarının senkronize olduğunu, birindeki hızlanma ya da yavaşlamanın diğerini de tetiklediğini gösterdi.