Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Rekabet insanları daha fazla yürümeye motive edebilir

Bir programla adım saymak, insanlara her zaman daha aktif olmaları için ilham vermez. Ancak yeni bir araştırma, dostça bir rekabetin daha fazla adım atmada yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

9 Eylül'de JAMA Internal Medicine tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan çalışma, adım sayıcı program kullanan ve günlük adımlarını artırmak için hedefler belirleyen yaklaşık 600 aşırı kilolu veya obez yetişkin yer aldı. Araştırmacılar onları rastgele dört gruba ayırdı. Kontrol grubunun sadece hedefleri ve adım sayıcıları vardı; diğer üç grubun da "oyunlaştırma" olarak bilinen bir yaklaşımla hedeflerine bağlı farklı oyun öğeleri (destek, işbirliği veya rekabet) vardı.

Altı ay sonra, oyunlaştırma gruplarının tümü, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ortalama günlük adım sayısında önemli ölçüde daha büyük kazanımlar gösterdi. Takip eden üç ay boyunca (tüm katılımcıların adım izleme ve hedeflerle devam ettikleri, ancak herhangi bir oyunlaştırma öğesi olmadan), ortalama adım sayıları tüm gruplarda düştü. Ancak etkinlik seviyeleri rekabet grubunda, kontrol grubuna göre daha yüksek kaldı. Araştırmacılara göre, rekabet grubundaki ortalama biri, çalışmanın sürdüğü 9 ay boyunca, kontrol grubundaki ortalama bir kişiden yaklaşık 100 mil daha fazla yürüdü. Rekabet her alanda olduğu gibi kalp sağlığında da başarıyı getiriyor, tabii tadında bırakmak koşulu ile…