Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Obezite Cerrahisi Kalp Risklerini ve Ölümü Azaltabilir

Kalp hastalarında obezite cerrahisi gelecekteki riskleri ve ölümü azaltabilir.

Bariatrik cerrahi, obeziteyi tedavi etmek için zor bir karar olabilir çünkü hastalar ve doktorları prosedürün risklerini ve yan etkilerini kilo vermenin faydalarına karşı ölçmek zorundadırlar. Kalp hastalığı, risk-yarar analizine başka bir faktör ekleyebiliriz; ameliyat, halihazırda kardiyovasküler sorunları olan kişiler için iyi bir fikir mi?

Yeni yayınlanan bir araştırma, öyle olduğunu öne sürüyor. Kanada'da yapılan bir araştırma, bariyatrik cerrahi geçiren kardiyovasküler hastalığı ve şiddetli obezitesi olan (vücut kitle indeksi 40 veya daha yüksek olan) katılımcıların, ameliyatı olmayan benzer koşullara sahip kişilere göre daha az olay yaşadığını ve daha az hayatını kaybetme riskine sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, Ontario'daki tıbbi kayıtlardan yola çıkarak, bariatrik cerrahi geçiren 1.319 kalp hastalığı veya kalp yetmezliği olan kişiyi, prosedürü olmayan benzer koşullara sahip eşit sayıda kişiyle eşleştirdiler. Ortalama 4.6 yıllık bir takip süresinden sonra, ameliyatı olmayanların yaklaşık% 20'si, ameliyat geçirenlerin yaklaşık% 12'si kalp krizi ve felç gibi yüksek riskli olay yaşamıştır. Bu oranlar ameliyat olanlarda bu riskte% 42'lik bir azalma olduğu anlamına geliyor.

Bariatrik cerrahi, midenin boyutunu küçültmek veya vücudun besinleri emme yeteneğini sınırlama umuduyla sindirim sistemini yeniden şekillendirmeyi içeren çeşitli prosedürler içerir. Diyet ve egzersizle birleştirildiğinde, obezite cerrahisi önemli ölçüde kilo kaybına neden olabilir ve kalp hastalığı, felç, Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon dahil olmak üzere sağlık sorunları riskini azaltabilir.

Cerrahi sonrası daha az ağırlık taşıdığınızdan, kalbinizin kan pompalamak için daha az çalışması gerekir. Yani kalbiniz daha az zorlanır, ancak trigliserit ve kolesterolün düşürülmesi gibi diğer kardiyovasküler risk bileşenlerinde de iyileşme olur.

Ancak ameliyatın riskleri; anesteziye anormal yanıttan, enfeksiyona, fıtıklara, kan pıhtılaşmasına ve yetersiz beslenmeye kadar değişebilir. Dolayısı ile bazı doktorlar kalp hastalığı olan veya önceden kalp krizi geçirmiş kişiler için bariatrik ameliyatı önermekte isteksizlerdir. Ancak günümüzde laparoskopi başta olmak üzere cerrahi tekniklerin gelişmesi bu riski azaltıyor.