Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Kalp rahatsızlığı ile araç kullanmak

Öncelikle araç kullanmayı bırakmak zorunda kalabileceğiniz sürenin uzunluğu, klinik durumunuza ve kullandığınız aracın türüne bağlı olarak değişecektir (örneğin, ağır yük araçları ve otobüsleri kullananlar için kısıtlamalar daha katıdır).

 

Sürüş sırasında aniden kontrolünüzü kaybetmenize neden olabilecek tıbbi bir durumunuz varsa veya herhangi bir nedenle aracınızı güvenli bir şekilde kontrol edemiyorsanız araç kullanmamalısınız.

 

Ayrıca baş dönmesi, bayılma veya bayılacak gibi olma durumunuyaşarsanız, araba kullanmayı derhal bırakmalı ve doktorunuza başvurmalısnız.

 

Yine de araba kullanabilir miyim ...

 

Kalp krizi ve/veya stantler

Şu durumlarda araba kullanmayı bırakmalısınız:

 

• Kalp krizi geçirdiyseniz ve stent yoksa 4 hafta boyunca, stent varsa en az 1 hafta boyunca araç kullanamazsınız. Ancak klinik durumunuza gre doktorunuz bu süreyi 4 haftaya çıkarabilir.

• Kalp krizi olmaksızın başarılı bir anjiyoplasti geçirdiyseniz 2 gün (başka bir deyişle başka işleme ihtiyacınız yoksa)

• Kalp krizi geçirdikten sonra anjiyoplasti yaptırdıysanız ancak işlem başarısızsa 4 hafta.

• Koroner baypas ameliyatından sonra en az bir ay araba süremezsiniz

 

Doktorunuz güvenli olduğunu söylediğinde araç kullanmaya yeniden başlayabilirsiniz.

 

Kalp yetmezliği

Kalp yetmezliğiniz varsa araba kullanabilirsiniz ancak bu sahip olduğunuz belirtilere bağlıdır. Semptomlarınız sabitse ve sürüş sırasında dikkatinizi dağıtmıyorsa veya güvenli araç kullanma becerinizi etkilemiyorsa, o zaman araba kullanmaya devam edebilirsiniz.

Minimal eforla ya da istirahat esnasında şikayetleriniz varsa en az bir ay boyunca araba kullanmayı bırakmalısınız. Sadece doktorunuz güvenli olduğunu söylediğinde tekrar araba kullanabilirsiniz.

 

Kalp pili takılması (Batarya değişikliği dahil )

En az 1 hafta araba kullanamazsınız. Ek bir durum olmadığı sürece, bundan sonra araba kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Şok cihazı (ICD)

ICD taktırdıysanız ve kalp durması geçirmediyseniz iki hafta boyunca araç süremezsiniz. Kalp durması sonrası şok cihazı takıldıysa en az 3 ay araç kullanamazsınız.

Bayılmanıza neden olan bir aritminiz varsa ve ICD'niz size uygun şekilde şok veriyorsa ya da tedaviniz kardiyoloğunuz tarafından değiştirilirse (örneğin anti-aritmik ilaçlarda artış veya ablasyon) 6 ay boyunca araba kullanmayı bırakmalısınız.

Bayılmanıza neden olan bir aritminiz varsa ve ICD'niz sizi uygun şekilde şok ediyorsa, ancak kardiyoloğunuz tedavinizde tekrar olmasını önlemek için herhangi bir değişiklik öneremiyorsa (anti-aritmik ilaçlarda artış veya ablasyon) 2 yıl boyunca araba kullanmayı bırakmalısınız.

 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANANLARDA BAZI DURUMLARDA ARAÇ KULLANMAK TAMAMEN YASAKLANABİLİR.

 

Bayılma

Nedeni bilinmeyen bayılma olması durumunda en az 1 ay boyunca araç kullanılmamalıdır. Tekrarlayan refleks bayılmalarda en az altı ay araç kullanılmamalıdır.

 

Anevrizma

Büyük damarların balonlaşarak genişlemesi durumunda olay cerrahi sınıra geldiyse araç kullanılmamalıdır.