Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

İleri Yaşlarda Spor

Günümüzde ileri yaşla beraber daha az hareketli olma, daha çok hareketsiz kalma şeklinde bir yaşam biçimine eğilim vardır. Ama tüm yaş gruplarında olduğu gibi ileri yaşlarda da spor yapmanın sağlık üzerine birçok faydası vardır. Sadece altta yatan sağlık ve kondisyon durumuna uygun bir şekilde yapıldıktan sonra bunun hayati bir riski de bulunmamaktadır. Peki ileri yaşlarda spor yapmanın faydalar nelerdir?

Kilo vermeyi kolaylaştırır: İleri yaşlarda metabolizma yavaşlar. Egzersiz yapmak hem metabolimayı hızlandırır hem de kas kitlesini arttırarak yağ yakımını arttırır.

Hastalıkların verdiği zararı azaltır: Egzersiz yaparak bağışıklık ve sidirim sistemi güçlenir. Şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliğinin kontrolü kolaylaşır. Bazı kanser türleri ve Alzheimer hastalığının görülme riski düşer. 

Dengeyi ve esnekliği arttırır: Bu şekilde kas eklem koordinasyonunu arttırarak ileri yaşlarda travmatik sonuçlara sebep olan düşmeleri azaltır. Eklem hstalıklarının verdiği sıkıntıları yatıştırır.

Uyku kalitesini arttırır: Düzenli egzersiz uykuya dalmayı hızlandıdır, daha derin uyunur ve sabah kalınca daha enerjik hissedilir..

Özgüveni arttırır: Egzersiz stresi baskılar ve depresyon, anksiyete ile başa çıkmada yardımcı olur. Aktif olmak daha güçlü ve özgüvenli olmamızı sağlar.

Beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirir: Üretkenliği arttırı, hafızayı güçlendirir ve bunamadan korur.

Ne sıklıkta egzersiz yapmalıyım?

Yaşı 65 ve daha yüksek olan bireyler haftada en az 2.5 saat orta düzeyde aerobik egzersiz ( örneğin tempolu yürüyüş) yapmalıdır. Haftanın iki günü germe açma egzersizlerine ek olarak her gün denge ve esneklik çalışmaları yapılabilir.

Buna ilave olarak günlük rutininizi daha aktif geçirebilirsiniz.

Örneğin;

  • Asansör yerine merdivenleri kullanmak
  • Aracınızı uzağa park etmek
  • Araç yerine yürümek ya da bisiklete binmek
  • Bahçede çalışmak
  • TV izlerken hafif egzersizler yapmak.

Egzersiz güvenliği için

  • Önceden kalp hastalığı öykünüz ya da kalp hastalıkları için risk faktörünüz (şeker hastalığı, hipertansiyon, sigara, ailede özellikle erken yaşta kalp hastalığı öyküsü, geçmişte bayılma) varsa kardiyoloji uzmanınıza spor öncesi mutlaka gözükün.
  • Hafif, spor yapmanızı kolaylaştırcak giysiler ve ayağınıza uygun ayakkabılar giyin.
  • Önceden spor yapmıyorsanız başlangıçta temponuzu düşük tutun. Kendinizi rahatsız hissetmeyeceğiniz şekilde yavaş yavaş tempoyu arttırın.
  • Grip gibi hastalıkları geçirirken spor yapmayın. Herhangi bir sebeple spora iki haftadan fazla ara verirseniz yeniden yavaş tempoda başlatın.
  • Çok soğuk ya da sıcak havalarda açık alanda spor yapmayın.