Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Hayatınızda sevgi olması kalp sağlığınıza fayda sağlayabilir

Sevdiğiniz kişinin yanındayken kalbiniz daha hızlı atıyor mu? Bu heyecan ve mutluluk hissi sizi iyi hissettirmekten daha fazlasını yapabilir, kalp sağlığınız için faydalı olabilir.

Görüntüleme çalışmaları; birinin romantik partnerinin fotolarına bakmasının, ruh hali ve ağrı düzenlemesi ile ilgili beyin bölgelerini harekete geçirdiğini gösteriyor. Sevgilisi hakkında düşünmek, kan şekeri düzeylerini olumlu yönde etkileyerek metabolizmayı da düzenleyebilir. Araştırmalar, el ele tutuşmak veya sarılmak gibi fiziksel yakınlığın stres hormonlarını azaltabileceğini göstermiştir. Tüm bunlar, her türden destekleyici ilişkinin gücünü gösteren çarpıcı bulgularla uyumludur.

Aşkın sağlığınız için neden iyi olduğuna dair bir teori, kan basıncının sakinlik ve huzura tepki vermesidir. Eğer aşıksanız, daha sakin ve daha huzurlusunuz, bu da daha düşük kan basıncına sebep olur.

Kalp problemleriniz varsa, aşk iyileşmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, evli insanların evli olmayanlara göre hayatta kalma ve iyileşme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde 2017 yılında yapılan bir araştırma, kalp hastalığı olan evli olmayan kişilerin, evli kalp hastalarına kıyasla yaklaşık dört yıl sonra kalp krizi geçirme veya kardiyovasküler bir sorundan ölme olasılığının %52 daha fazla olduğunu buldu. Genel olarak, evli insanlar için ölüm oranı hiç evlenmemiş, boşanmış veya dul olmayanlara göre daha düşüktür.

Erkekler evlilikten kadınlara göre daha fazla kardiyovasküler fayda elde etme eğilimindedir, ancak her iki cinste de genel olarak evlilik daha uzun yaşamanıza yardımcı olur. Evli insanlar, bekarlara göre kalple ilgili bir işlemden sonra daha iyi iyileşirler.

Her türlü aşk kalbinize fayda sağlayabilir

Kalp sağlığınızı iyileştirebilecek sadece romantik aşk değildir. Arkadaşlarınız ve ailenizle yakın, sevgi dolu ilişkilere sahip olmak kardiyovasküler faydalar sağlayabilir. Araştırmacılar, kalp baypas ameliyatından sonra sevdiklerinizin desteğine sahip olmanın rolünü araştırdılar. Zamanla, sosyal desteği iyi olan hastaların iyileşme ve hayatta kalma oranları daha iyi oldu.

Kendinizi, ilişki ne olursa olsun, sizi seven insanlarla çevrelemek, sizi tıbbi tavsiyelere uymaya ve bakımınızda aktif bir rol almaya daha yatkın hale getirebilir, bu da iyileşmeyi hızlandırabilir.

Dört ayaklı arkadaşlarınızla vakit geçirmenin kalp sağlığına faydaları var

Evcil hayvan sahibi olmak, insanların kalp ameliyatından sonra daha uzun süre hayatta kalmasına da yardımcı oluyor. Bu ilişki hem köpeklerde hem de kedilerde incelenmiştir. Bu iki hayvan, hayatta kalma perspektifinden kesin bir fayda sağlıyor. Bunun evcil hayvanların size verdiği koşulsuz sevgi sayesinde olabilir.

Ancak mutsuz bir ilişki aynı zamanda kalp hasarına da yol açabilir.

Herkesin hayatında, insanlarla ilgili olmak da dahil olmak üzere bir miktar stres vardır. Örneğin eşinizle tartışmış veya kayınvalidenizin ziyaretini planlama konusunda endişeli hissedebilirsiniz. Ancak ilişki gerginlikleri yoğun veya uzun süreli olduğunda, kalp fizyolojik olarak zarar görebilir.

Birçok araştırma, duygusal stresin sağlığınız üzerinde, örneğin kan basıncını ve kalp atış hızını yükseltme yönünde etkisi olduğunu gösteriyor. Stres kronik hale geldiğinde, bu fiziksel etkiler de kalıcı oluyor ve bu zamanla kalp hasarına yol açabilir.

Herkes stresi farklı şekillerde deneyimlese de, belirli ilişki durumlarının kronik strese zemin hazırlaması daha olasıdır. Örnekler arasında bakıcı rolünde olmak, iş ve aileyi dengelemek için gerçekten mücadele etmek, mutsuz bir evlilikte yaşamak veya boşanmak yer alır.

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, duygusal stresin etkilerinin kadınlarda daha belirgin olabileceğini gösteriyor. Örneğin, Circulation dergisinde 2015 yılında kalp krizinden kurtulanlarla ilgili bir araştırma, kadınların erkeklerden önemli ölçüde daha yüksek psikolojik stres seviyelerine sahip olduğunu buldu ve bu da onların neden daha kötü iyileşmeye maruz kaldığını açıklayabilir.

Kadınların streslerinin çoğunluğu aile içi çatışmalar ve akrabalarının ölümü veya hastalığı ile ilgiliydi. (Erkekler iş ve finans konusunda daha stresliydi. ). Sonuçta kadınlar erkeklerden daha fazla psikolojik stres algılıyor gibi gözüküyor.

Bir başka araştırma, boşanmanın özellikle kadınlar için kalp krizi için önemli bir risk faktörü olduğunu ve daha sonra yeniden evlenme olsa bile, birden fazla boşanma ile riskin arttığını gösterdi.

İnsanlar, egzersiz yapmanın ve sigara içmemenin önemi hakkında mesajlar duymaya alışkınlar.. İlişkilerimizi, bu şeyleri aldığımız kadar ciddiye almaya başlamalıyız.