Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Habertürk - Aspirin kullanmak sağlıklı mı zararlı mı?

İngiliz basınının manşetlerine taşıdığı 'her gün bir aspirin kullananlarda ölüm riskinin arttığı' haberleri, yürekleri ağızlara getirdi.

Yayımlanan çalışmaya göre; İngiltere'deki yaşlıların yüzde 40'ı kalp krizi ve felç riskini azaltmak için her gün bir aspirin kullanıyor. Her gün bir aspirin alan kişilerin ölümcül kanamalarla karşılaşma ihtimali ise yükseliyor.

47 ARAŞTIRMANIN SONUÇLARINA GÖRE...

Ancak kan sulandırıcı bu ilacı kullananların sayısı azımsanmayacak kadar çok... Özellikle kalp ve damar hastalarının kullanması gereken kan sulandırıcılarla ilgili olarak her geçen gün yeni çalışmalar yayımlanıyor. Örneğin; 47 araştırmanın sonuçlarını analiz eden bir çalışmaya göre; düşük dozda aspirin alınması hem hastalık riskini azaltıyor hem de kansere bağlı ölüm riskini yüzde 20 oranında düşürüyor. Yapılan başka araştırmalara göre tedaviye aspirin eklenmesinin hamilelik şansını yüzde 35 oranında artırdığı kaydediliyor.

Peki, her gün aspirin kullananlarda ölüm riskinin arttığı iddiaları doğru mu? Hangi durumlarda kullanırsak zararsızdır? Türk uzmanlara sorduk. İşte yanıtlar...

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Turfan:

"O KİŞİLER İÇİN ASPİRİN OLMAZSA OLMAZ"

Aspirin, kalp krizi geçirmiş hastaların olmazsa olmazı. Aspirin kullanımını özellikle kalp krizi geçiren hastalarda öneriyoruz. Hastanın tekrar kalp krizi geçirme riskini azaltıyor. Çünkü aspirin, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin birbirine yapışmasını engellediğinden kandaki pıhtılaşmayı da azaltıyor. Eğer, hastanın risk faktörü yoksa tabi ki her ilaç gibi aspirinin de zararı vardır. Ama kalp krizi geçirdiyse ve stent takıldıysa aspirin kullanması gerekmektedir. Öte yandan kalp krizi geçirmemiş hastalarda ise koruyucu etkisi bulunduğuna yönelik de araştırmalar var.

Kaynak: Habertürk