Acıbadem Taksim Hastanesi, İnönü Mahallesi, Nizamiye Cd. No:1-9, Şişli/İstanbul

Erken menopoz, kadınlar için erken kalp problemlerine sebep oluyor

Erken menopoz,  kadınlar için erken kalp problemlerine sebep oluyor

    Yakın zamanda yapılan bir çalışma, erken menopoz yaşayan kadınların, hayatlarının ilerleyen dönemlerinde menopoza daha geç giren akranlarına göre, daha genç yaşta kalp rahatsızlığı yaşama olasılığının üç kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.

    Çalışma, 40 yaşından önce menopoza giren  kadınlarda kalp hastalığı riskini, daha sonra başlayanlarla karşılaştırdı. Araştırmacılar, menopoz başladıktan ortalama 14 yıl sonra 2.136 kadını takip etti ve menopoza erken başlayan kadınlar arasında, başlamayanlara kıyasla daha fazla koroner kalp hastalığı, periferik arter hastalığı, felç ve kalp yetmezliği vakası buldular.
    
    Irktan bağımsız olarak, 40 yaşından önce menopoz sürecine başlayan kadınlara bunun kalp sağlıklarını etkileyebileceği söylenmeli ve çok yüksekse kilo, kolesterol ve kan basıncı seviyelerini kontrol altına almak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya teşvik edilmeleri gerekiyor. Pek çok kadın risk altında olduklarının farkında değil ve bu da alabilecekleri herhangi bir yardımı geciktiriyor. Bu tür kadınları daha gençken teşhis etmek, hayatlarını uzatmaya yardımcı olabilecek zamanında müdahalelere yol açabilir.

Bu çalışma, erken östrojen kaybeden kadınlarda artan kalp hastalığı riskini pekiştiriyor. Menopoz dönemindeki kadınlar için hormon tedavisinin kullanımı tartışılmaktadır ancak bazı kanıtlar, tipik menopoz başlangıcından önceki zaman aralığında alındığında kalp hastalığına karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor. Doğal menopoz yaşına ulaştıklarında ise öneriler net değil çünkü meme kanseri ve kan pıhtıları gibi diğer riskler yaşlandıkça artmaya başlıyor.